Zarządzanie oczekiwaniami: Obowiązkowy staż dla dentystów w Indonezji

July 24, 2023 0 Comments

Tak w skrócie wygląda rzeczywistość indonezyjskiego systemu opieki zdrowotnej nad jamą ustną, z którą muszą zmierzyć się świeżo upieczeni dentyści.

Zaledwie dzień przed wyjazdem na staż naprawdę nie miałem pojęcia, czego się spodziewać w tym 6-miesięcznym programie, ponieważ ten obowiązkowy program rozpoczął się w zeszłym roku, oczekuje się, że będę miał niewiele i mieszane informacje na jego temat.

Pamiętam, że na kilka dni przed wyjazdem wciąż nie wiedziałem, co spakować i czego się spodziewać podczas programu. Zegar tykał i w jakiś sposób zdecydowałem się spakować wszystkie moje rzeczy (w tym większość moich instrumentów klinicznych), biorąc pod uwagę, że mogę nie być w stanie zdobyć moich rzeczy później.

Brzed zagłębieniem się w temat, czuję potrzebę podzielenia się tłem i mechanizmem tego programu, na wypadek gdyby czytelnik nie miał o nim pojęcia. Ten program stażowy był w rzeczywistości od dawna proponowanym programem, który ostatecznie “sfinalizowano” po latach. Jego finalizacja została faktycznie zapoczątkowana przez fakt pandemii, w której wielu studentów miało niepowodzenia w zakresie umiejętności ze względu na ograniczenie liczby pacjentów w porównaniu z okresem sprzed pandemii. Mamy nadzieję, że program ten zapewni dodatkowe doświadczenia studentom stomatologii w okresie pandemii. Jednocześnie jest to próba pozyskania dentystów dobrze rozmieszczonych na obszarach wiejskich.

Tak więc czytelnicy, uwaga na bok, oto moja wersja historii, której ja (i niektórzy z moich przyjaciół) doświadczyłem, która, mam nadzieję, pomoże Państwu wyobrazić sobie, czego można się spodziewać w tym programie.

Mógłbym powiedzieć, że przez szczęście. Zanim rozwinę temat, myślę, że powinienem wyjaśnić system umieszczania. Istnieją 3 kroki, w jaki sposób można dostać się na staż.

Fpierwsze, lokalne rozmieszczenie oparte na punktach (limit 60%). Jeśli Pana dowód osobisty został wydany w tej samej prowincji, co Pana uniwersytet, to dobrze dla Pana, ma Pan największe szanse na znalezienie się w tej prowincji. Mówiąc to, jeśli nie są one wzajemne, to Pana szansa jest zdecydowanie mniejsza. Istnieją jednak dwa czynniki, które mogą dać Panu/Pani nadzieję na otrzymanie stażu w prowincji, z której Pan/Pani pochodzi:

  1. Kontyngent w Pana prowincji pochodzenia jest wyższy niż liczba osób, które sprawdzają zarówno dowód osobisty, jak i uniwersytet. Tak było w moim przypadku.
  2. W Pana prowincji pochodzenia nie ma uniwersytetu, który otwierałby kierunek stomatologii.

Ale to, czego nie rozumiem z systemu, to fakt, że nawet jeśli zostałem umieszczony w mojej prowincji pochodzenia, miejsce to jest w rzeczywistości daleko od mojego domu. Jest jedno miejsce, które znajduje się w pobliżu mojego miasta, ale nie zostałem tam umieszczony. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku większości uczestników, więc doszedłem do wniosku, że system przydzielania miejsc nie bierze pod uwagę odległości od domu.

A co, jeśli prowincja, z której Pan pochodzi, nie organizuje staży? Wówczas nie dostanie Pan nic w pierwszym etapie stażu i zostanie Pan skierowany do kolejnego etapu następnego dnia. Ponadto, jeśli uważa Pan, że nie podoba się Panu miejsce na pierwszym etapie, może Pan je odrzucić w czasie wyznaczonym przez system i dołączyć do drugiego etapu.

SDrugi, regionalny staż (20% limitu). Podzielono regiony, które zostały już wcześniej ogłoszone (zazwyczaj trzy). Na przykład region zachodni składa się z Sumatery i Jawy. Region centralny składa się z Kalimantanu i Bali. Region zachodni składa się z Nusa Tenggara i Sulawesi. Podział tak naprawdę zależy od listy miejsc w każdej partii.

W tym kroku można wybrać tylko 3 województwa które znajdują się w tym samym regionie, z którego Pan/Pani pochodzi (dowód osobisty). Jednakże, począwszy od mojej partii, nie może Pan wybrać prowincji pochodzenia, począwszy od tego drugiego kroku, uważam, że środek ten został podjęty w celu zapewnienia różnorodności.

Inną analizą, którą przeprowadziłem, jest to, że jeśli wybierzesz prowincje, które są blisko twojej prowincji pochodzenia, masz większą szansę na umieszczenie w tym systemie. Na przykład, jeśli Pana prowincją pochodzenia jest Dżakarta, ma Pan większe szanse na znalezienie się w Zachodniej Jawie niż inny uczestnik, którego prowincją pochodzenia jest Północna Sumatra.

Ponownie, jeśli nie otrzyma Pan/Pani miejsca na tym etapie, system przekieruje Pana/Panią do kolejnego etapu następnego dnia. Jeśli nie podoba się Panu/Pani otrzymane miejsce, może Pan/Pani zrezygnować w określonym czasie i dołączyć do ostatniego etapu.

Ltylko staż krajowy (20% limitu). W tym etapie można wybrać 3 najlepsze prowincje w całej Indonezji, z wyjątkiem prowincji pochodzenia. Więc tak, może Pan mieć nadzieję na miejsce w swojej prowincji pochodzenia tylko wtedy, gdy zostanie Pan umieszczony w pierwszym etapie. Wyjątkowość tego etapu polega na tym, że mimo możliwości wyboru, jeśli wszystkie wybrane prowincje są prowincjami o wysokim popycie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniesz umieszczony poza swoimi wyborami. A co jeśli nie ma Pan na to ochoty? Nadal może Pan/Pani odrzucić program, w konsekwencji czego zostanie Pan/Pani wykluczony/a z kolejnego programu stażowego i będzie mógł/mogła zarejestrować się dopiero po jego zakończeniu.

Ponieważ ten program wymaga 3-miesięcznego stażu w szpitalu publicznym i puskesmas (indonezyjski system podstawowej opieki zdrowotnej), z mojego doświadczenia wynika, że praca, którą można wykonywać w obu miejscach, jest inna.

1. Puskesmas

Soznacza dla Pusat Kesehatan Masyarakat, który jest pierwszą linią ośrodka zdrowia w społeczności, która zapewnia opiekę zdrowotną dla BPJS (National Health Insurance). Będąc ośrodkiem pierwszej linii opieki zdrowotnej, rzeczą, która najbardziej mnie denerwuje jako świeżo upieczonego dentystę, jest ograniczenie sprzętu i materiałów. Nie będę kłamać, oprócz umiejętności i doświadczenia, zabiegi stomatologiczne wymagają również odpowiedniego sprzętu i materiałów, aby osiągnąć standard opieki.

Będąc świeżo upieczonym dentystą, który właśnie urodził się w perfekcjonistycznym środowisku nauczania, czuję się splątany, aby zobaczyć i dostosować się do niższego standardu opieki ze względu na popyt i ograniczony sprzęt i materiały.

W przypadku braku zdjęcia rentgenowskiego, podejrzane skomplikowane przypadki ekstrakcji i endodoncji są zwykle kierowane do świadczeniodawcy drugiej linii, takiego jak szpital publiczny. Ze względu na ograniczenia czasowe i materiałowe, puskesmas jest również nieobecny w pracach protetycznych i periodontologicznych (oprócz skalingu).

Tak więc będąc tutaj, jedyną rzeczą, której może się Pan nauczyć, jest to, jak pracować w szybkim tempie, jak działa krajowe ubezpieczenie zdrowotne i jak przemawiać publicznie, aby edukować społeczność. Przykro mi to mówić, ale musi Pan obniżyć swoje oczekiwania, ponieważ tak naprawdę nie wykorzystuje Pan i nie ćwiczy swoich umiejętności technicznych jako dentysta podczas pracy w puskesmas. Co więcej, przez większość czasu często stosuje Pan przestarzałe metody leczenia ze względu na ograniczenia sprzętowe i materiałowe.

Inną zauważalną rzeczą, której doświadczam w programie, jest nadpodaż dentystów stażystów. Chociaż uważam, że każdy puskesmas ma inne wymagania i możliwości, w moim przypadku miejsce jest zbyt ciasne dla wyznaczonych dentystów stażystów, którzy są 4 osoby, podczas gdy uważam, że pokój ma tylko 2 osoby pojemności. Dlatego nie zawsze możemy codziennie leczyć pacjentów i pracować na zmianę.

2. Szpital publiczny

As szpital publiczny jest szpitalem kierującym z wielu ośrodków zdrowia pierwszej linii, podczas gdy tutaj mogą Państwo obserwować bardziej różnorodne przypadki. Ponownie, w zależności od specjalistów, którzy są dostępni w szpitalu publicznym.

W moim przypadku jedynym specjalistą, który praktykuje, jest chirurg szczękowo-twarzowy. To naturalne, że widzę różnorodne przypadki, które są do niej kierowane, a także mam szansę być jej asystentem w niektórych operacjach. A co z protetyką, periodontologią i endodoncją? Niestety, ze względu na ograniczony sprzęt i materiały, musimy kierować je do systemu opieki zdrowotnej wyższej linii, który jest daleko od naszego obecnego szpitala. A co, jeśli pacjenci odmówią tam leczenia, co zdarza się najczęściej? Nie ma innego wyjścia, jak tylko nadal leczyć ich w najlepszy sposób, jaki znamy.

Dobrą wiadomością jest to, że praca w szpitalu publicznym może umożliwić Panu praktykowanie estetycznej odbudowy i skomplikowanej ekstrakcji ze względu na dłuższy czas pracy przy fotelu oraz dostępność sprzętu i materiałów, które jednak mogą się różnić w zależności od szpitala. Jeśli są Państwo w stanie uzyskać narzędzia do chirurgii jamy ustnej i stomatologii zachowawczej na ładunek, myślę, że warto je wysłać. Ponieważ narzędzia w szpitalu publicznym są ograniczone, ale liczba pacjentów jest ogromna. Kilka razy zdarzyło mi się, że zabrakło mi narzędzi do leczenia pacjenta i nie byłem w stanie efektywnie praktykować.

Najważniejsze z mojego doświadczenia, uważam, że rząd wciąż ma długą listę kontrolną, aby uczynić ten program takim, jakim był wcześniej. Uważam, że sprzęt i materiały odgrywają bardzo dużą rolę i muszą być dobrze dostarczone przed rozpoczęciem dystrybucji dentystów. W przeciwnym razie będziemy jak rycerze bez miecza. Uderzamy wrogów tylko po to, by oszukać samych siebie, że są martwi, podczas gdy w rzeczywistości wiemy, że są tylko zemdleni i pewnego dnia wrócą silniejsi. Ta analogia przypomina to, co faktycznie dzieje się, gdy jako dentyści stosujemy jedynie leczenie objawowe, zaniedbując fakt, że nie leczymy przyczyny problemu.

TOdpowiedź brzmi: tak, ale nie jest to obowiązkowe, ponieważ każde miejsce ma inne możliwości spełnienia tak zwanych wymagań. Tak więc ważne jest, aby ukończyć program i pracować przez 5/6 dni roboczych (w zależności od lokalnych przepisów). Jeśli w połowie programu będzie Pan musiał wziąć więcej niż 4 dni zwolnienia lekarskiego lub innego urlopu, niestety może być konieczne przedłużenie programu w celu jego ukończenia.

Mam nadzieję, że ten tekst zaspokoił przynajmniej połowę Państwa ciekawości. Jeśli masz inne spostrzeżenia lub pytania, proszę nie wahaj się ze mną skontaktować. Powodzenia!